Cumartesi Anneleri 963. Galatasaray Meydanı eylemine polis müdahale etti

PİRHA- Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray Meydanı’ndaki eylem ısrarı bu haftada polis ablukası altında devam etti. Eylemde Cumartesi Annesi ve hak savunucuları ters kelepçe ve işkenceyle gözaltına alındı.

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle her hafta Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen Cumartesi Anneleri/İnsanları, eylemlerinin 963’üncüsünü gerçekleştirdi. Cumartesi Anneleri’nin Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) verdiği “ihlal” kararına rağmen 22 haftadır Galatasaray Meydanı’na çıkmaları engellenen Cumartesi Anneleri/İnsanları ve hak savunucularının eyleme bu hafta da polis ablukası altında gerçekleşti. Bu hafta eyleme Halkların Demokratik Partisi (HDP) bir önceki dönem İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) milletvekili Ahmet Şık destek verdi.

ABLUKA BU HAFTA DA DEVAM ETTİ

Meydan ve meydana çıkan tüm ara sokaklar  polisler tarafından saatler önce kapatıldı. Yoğun ablukaya rağmen Cumartesi Anneleri/İnsanları ve hak savunucuları, meydana yaklaşır yaklaşmaz polisler tarafından önleri kalkanlarla kesilerek ablukaya alındı. Ablukayı görüntülemek isteyen gazeteciler de ablukadan uzaklaştırıldı.

Eylemin engellenmesi çevrede bulunan birçok yurttaşın tepkisine neden oldu. Ablukayı ve polisin müdahalesini telefonlarıyla sanal medyadan yayınlamak isteyen yurttaşlar da polisler tarafından engellendi.

 İHD’Lİ MERYEM BARS RAHATSIZLANDI

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Yöneticisi Meryem Bars abluka içerisinde nefes darlığı çekerek fenalaştı. Tüm ısrara rağmen abluka dağıtılana kadar Bars, alanda tutuldu. Gözaltı araçlarının meydanda çıkmasının ardından abluka dağıtıldı. Dernek binasına dönen Bars’ı çok sayıda polis takip etti.

PİRHA/İSTANBUL

EN SON EKLENENLER