125 milyon boşa gitti

Amed’de evlerine oturulamaz raporu verilen bin 200 kişi Dicle Nehri yanındaki çadır kente yerleştirildi. Ancak çadır kenti su basması sonra depremzedeler tahliye edildi. Kamu kurumlarının bu çadır kente 125 milyon lira harcadığı ortaya çıktı

Mereş merkezli depremlerde hasar gören Amed’de, yedi bina yıkıldı. 407 yaşamını yitirdi. Evlerine oturulamaz raporu verilen bin 200 kişi çadır kente yerleştirildi. Sivil toplum örgütlerin uyarılarına rağmen Diyarbakır’da Dicle Nehri kenarına kurulan çadır kent, yağmurdan sonra boşaltıldı. Çadır kent için harcanan 125 milyon boşa gitti.

AFAD, depremzedelerin geçici barınması için içerisinde bin 900 çadırın yer aldığı çadır kent kurdu. Çadırlardan 400’üne evsiz kalan depremzedeler yerleştirildi. TMMOB başta olmak üzere, kentteki sivil toplum örgütleri, nehrin taşması, boğulma, su baskını gibi tehlikelere karşı günlerce Diyarbakır Valiliği ile yetkili kurumları uyardı, ancak uyarılar dikkate alınmadı. 15 Mart’taki sağanak yağmurda çadır kenti su bastı ve depremzedeler tahliye edildi.

Adeta soygun

Amida Haber’den İlyas Akengin’in haberine göre, çadır kentin elektrik şebekesi için DEDAŞ 100 milyon, su alt yapısı için DİSKİ 10 milyon, Büyükşehir Belediyesi 5 milyon, Yenişehir Belediyesi ise 10 milyona yakın harcama yaptı. Yetkili kurumların inadı nedeniyle 125 milyon TL’lik boşa gitmesi kentte tepkiye neden oldu.

AMED

#milyon #boşa #gitti

EN SON EKLENENLER