‘Geleceğimizin karanlığa gömülmesine izin vermeyeceğiz’

PİRHA-Alevi Bektaşi Federasyonu Kadından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Elif Keleş O. Alevilere uygulanmak istenilen asimilasyon politikaları ile ilgili açıklama yaptı. Keleş O. açıklamada, ”Sivas katliamı da yüzyıllardır Alevilere yapılan bütün katliamlar gibi insanlık suçudur. Özellikle son 21 yıldır AKP-MHP iktidarının uygulamış olduğu asimilasyon politikaları gibi” ifadelerine yer verdi.

Alevi kurumlardan, kurum yöneticilerinden ve Alevi yurttaşlardan, iktidarın Aleviler üzerinde uygulamak istediği politikalara ilişkin tepkiler gelmeye devam ediyor. ABF Kadından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Elif Keleş O. konuya ilişkin bir açıklama yayınladı.

“KATİLLER SİYASAL İKTİDARLAR TARAFINDAN KORUNUP KOLLANDI”

Alevi Bektaşi Federasyonu Kadından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Elif Keleş O. Sivas Katliamı’nın bir insanlık suçu olduğunun altını çizdiği açıklamasında, “ÇEDES Projesi de Alevilere yönelik asimilasyon politikalarının güncel karşılığıdır. Sivas Madımak Katliamı’nın üzerinden 30 yılı aşkın bir süre geçti. Bu süre içerisinde ne gerçek sorumlular ortaya çıkartılıp hesap soruldu ne de yakalanan katiller adil bir şekilde yargılandı. Aksine katiller siyasal iktidarlar tarafından korunup kollandı, düzmece mahkemelerle bir bir aklandı.
İnsanlık suçlarında zaman aşımı olmaz. Zaman aşımı ile karşı karşıya kaldığımız davalar devam ederken Cumhurbaşkanlığı af yetkisini kullanarak katil Hayrettin Gül’ün cezasını “sürekli hastalık” gerekçesiyle kaldırdı. Öldürmenin değil yaşatmanın suç olduğu ülkemizde, binlerce hasta tutsağı görmeyen gözler, 33 canımızı diri diri yakan katilleri görüyor” dedi.

“BÖYLE BİTMEYECEĞİNİ BİR KEZ DAHA HAYKIRACAĞIZ”

14 Eylül’de Ankara Adliyesi’nde görülecek olan Sivas Katliamı davasının takipçisi olacaklarını belirten Keleş O., “Bu haksız, hukuksuz, keyfi uygulamaların insanlık tarihi boyunca vicdanlarda yargılanacağına olan inancımızla 14 Eylül’de Ankara Adliyesi’nde görülecek olan davayı yakından takip edip, bu davanın asla böyle bitmeyeceğini bir kez daha haykıracağız. Bizler, öncesi ve sonrası ile gördük ki Sivas katliamı da yüzyıllardır Alevilere yapılan bütün katliamlar gibi insanlık suçudur. Özellikle son 21 yıldır AKP-MHP iktidarının uygulamış olduğu asimilasyon politikaları gibi” diye ekledi.

“DEMOKRATİK, LAİK VE BİLİMSEL EĞİTİM İSTİYORUZ”

16 Eylül’de İzmir’de (ÇEDES) projesinin iptali, laik eğitim ve eşit yurttaşlık talebiyle gerçekleştirilecek olan mitinge, başta Alevi kadınlara olmak üzere laik bir yaşam isteyen tüm kadınlara mitinge katılım çağrı yaptı. Keleş O., açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Okullarda çocuklarımıza zorunlu din dersleri, seçmeli ‘zorunlu’ din dersleri ve en son ÇEDES protokolü de bu politikaların birer parçasıdır.
Devletin görevi çocuklarımıza din öğretmek değildir. Devlet bütün inançlara eşit mesafede olmalıdır. Çocuklara bir inancı empoze etmek suçtur ve Türkiye bu konuda hükümler veren uluslararası sözleşmeye imza atmıştır. Alevi Bektaşi Federasyonu Kadın Meclisi olarak; laik yaşam, laik eğitim ve eşit yurttaşlık için 16 Eylül cumartesi günü saat:17:00’de İzmir Gündoğdu Meydan’ında yapılacak olan mitinge başta Alevi kadınlar olmak üzere demokratik ve laik bir yaşamı savunan tüm kadınları çağırıyoruz. Gerici, ırkçı, asimilasyoncu eğitime hayır. Demokratik, laik ve bilimsel eğitim istiyoruz. “

PİRHA/ANKARA

EN SON EKLENENLER