İşçilerin ve emekçilerin bayramında halk meydanlarda

İşçi ve emekçi bayramı olan bugün halk tüm illerde meydanlara çıkıyor. Sendikaların, siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin çağrılarıyla 1 Mayıs’ı kutlamak üzere il il eylemler düzenlenecek.

Sendikaların, işçilerin, emekçilerin, siyasi partilerin ve STK’ların çağrılarıyla il il 1 Mayıs etkinlikleri düzenlenecek. Bu eylemlilikler için aylar öncesinden hazırlıklara başlandı. Ancak İstanbul başta olmak üzere hükümet kanadından yasaklar çıkmaya başladı.
Bu yıl da 1 Mayıs’ta İstanbul Taksim Meydanı’nda kutlamalar yasak, Taksim’e çıkan tüm yollar kapalı. İstanbul’da 1 Mayıs Mitingi Bakırköy Halk Pazarı’nda gerçekleştirilecek.
Son yıllarda AKP hükümetinin baskılarına, savaş politikalarına ve artan düşmanca söylemleri karşısında bu 1 Mayıs’ın önemini vurgulayan sendikalar, kutlamaların ne kadar önemli bir yerde durduğuna işaret ediyor.

Güvenlik yine halkta

1 Mayıs alanlarında güvenlik valiliklerden yapılan açıklamalar doğrultusunda “yeterli tedbir alındı” şeklinde yapılırken, son 1 yılda yaşanan patlamalardan ötürü devletin kolluk gücüne güvenmeyen halk, artık kendi güvenliğini sağlama yoluna da gidecek. Çoğu yerde polisin yanında sendikalardan ve siyasi örgütlerden gelenler ile güvenlik ayrıca sağlanacak.

 

EN SON EKLENENLER