İzmir’de “Alevi açılımı” tartışıldı

İzmir’de her ayın ilk Cuma günü yapılan İzmir Küçük Millet Meclisi toplantısında alevi açılımı tartışıldı.

Ahmet Piriştina Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Demokratik Alevi Derneği Yöneticileri, HDP yöneticileri ve Anadolu Birliği Derneği üyeleri katıldı. Konuşmalar öncesinde “Türkiye’de Aleviler” isimli bir kısa film gösterildi.
Gösterimin ardından konuşan Avukat Nilay Kökkılıç Türkiye’de inanç özgürlüğü ile ilgili çıkarılan yasaların yetersiz kaldığına dikkat çekerek, inanç özgürlüğünün fiilen hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.
İzmir Demokratik Alevi Derneği Sözcüsü Süleyman Deprem ise Alevi inancına sahip yurttaşların yaşadığı sorunları yalnızca kendilerinin çözebileceğinin altını çizdi. Deprem ayrıca, Dersim katliamını ile Rojava’ya yapılan saldırıları da ilişkilendirerek, “Dersim katliamının temelinde toplumların özerk yapılanma isteği yatmaktadır. Bugün Rojava’da da durum böyledir. Toplumların kendilerini yönetme isteği ceberut devletler tarafından engellenmek istenmektedir” diye konuştu. Deprem, “Türkiye’deki son süreci ele alırsak bugün Alevileri, zamanında onları katleden katil zihniyetler kurtaramaz. Alevi toplumu onlardan yardım beklememelidir. Gelin hep beraber Alevilerin kendi özgün çalışmalarına destek verelim” dedi.
Toplantı soru cevap bölümüyle son buldu.

EN SON EKLENENLER