Mahkeme bile AKP’li belediyenin çöpüne engel olamadı!

Semsûr’da mahkemenin durdurma kararına rağmen yeniden başlatılan Katı Atık Depolama Tesisi projesi hem hastalık yayıyor hem de çevreyi kirletiyor

Mereş (Maraş) merkezli 6 Şubat’ta yaşanan depremlerde yerle bir olan kentlerden biri olan Semsûr’da (Adıyman) bir yandan enkazların molozları sağlık sorunlarına yol açarken, bir yandan da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı GAP Kalkınma İdaresi’nin sağladığı fonla, Adıyaman Belediyeler Birliği’nin Tümrüz Tepesi’nde kurduğu Katı Atık Depolama Tesisi tehlike saçıyor.

Bir yandan molozlar bir yandan çöpler

2006’da başlayan, ancak köylülerin mahkemeye taşıması sonucu 2011’de Adıyaman İdare Mahkemesi kararı ile durdurulan proje, 2019 yerel seçimler sonrası faaliyete geçirildi. Katı Atık Depolama Tesisi, alana yakın birçok köy ve mahallede hem insanlara, hem de diğer canlılara zarar veriyor.

Birçok köy etkileniyor

2019 yerel seçimlerinden sonra AKP’den belediye başkanı seçilen Süleyman Kılınç, daha önce mahkemenin durdurma kararına rağmen proje yeniden başlarken, projenin tamamlanmasıyla birlikte, şehrin çöpleri Zeynel Abidin Türbesi mevkiinde yer alan Tümrüz Tepesi’ne dökülmeye başlandı. Çöplerin bu alana dökülmesi merkeze bağlı Fexrikan (Kayaönü), Kistikan (Uğurlu), Kazni (Dardoğan), Şexler köyleri ile merkez Petrol Mahallesi’nin mera alanlarında tahribata neden olurken, bölgede yaşayan yurttaşlar, yakılan çöplerin dumanına maruz kalıyor.

Mahkeme bile durduramadı

Yaşadıkları sorunları anlatan köylülerden Hüseyin Canan, çöpten yayılan koku ve çöplerin yakılmasıyla yükselen dumanlardan dolayı pencerelerini kapalı tuttuklarını söyleyerek, ” Mahkeme kararının ardından birkaç yıldır buraya çöp dökülmüyordu. Ancak yerel seçimlerden sonra projeye tekrardan başlandı ve yaklaşık bir yıldır yeniden çöpler dökülmeye başlandı” dedi.

Çöpler türbeye dökülüyor

Evlerinin Semsûr merkezde olduğunu, ancak 6 Şubat’ta meydana gelen deprem sonrası köye yerleşmek zorunda kaldıklarını belirten Canan, “Çöpün içinde yaşıyoruz. Döküldüğü yere yakın bir noktada Zeynel Abidin Türbesi var, insanlar oraya ibadet için gidiyordu ama çöpten dolayı kimse gidemiyor” dedi.

Duman hastalık yayıyor

Aynı köyden Ali Karakuş ise çöplerin döküldüğü yerde tarlaları olduğunu söyleyerek, “Ne yapacağız, nasıl ekinimizi toplayacağız, o üzümleri nasıl yiyeceğiz?” diye sordu. Alanın mera olduğunu, hayvanları otlatacak yer kalmadığını dile getiren Karakuş, “Bir çok hayvan zehirlendi. Çocuklarımız da bu kötü koku ve dumandan hasta oluyorlar. Deprem bizi öldürmedi ama bu duman öldürecek” diyerek tepki gösterdi.

Köpeği zehirlendi

Petrol Mahallesi’nde yaşayan Hikmet Şen de, köpeğinin dumandan zehirlendiğini söyleyerek, “Veteriner çağırdık, iğne ve serum verdik ama 3 gün aradan geçmesine rağmen durumu düzelmedi. 3 gündür köpeğimiz can çekişiyor. 4 tane keçimiz öldü. Dere kenarına dökülen çöp, dere suyunu zehirliyor” şeklinde konuştu.

Haber: Mahmut Altıntaş / MA

#Mahkeme #bile #AKPli #belediyenin #çöpüne #engel #olamadı

EN SON EKLENENLER