‘Nagihan’ın ruhu sinmişti’

Süleymaniye’de katledilen gazeteci ve Jineoloji Araştırmaları Merkezi üyesi Nagihan Akarsel’in projesi olan ‘Kürt Kadınları Kütüphane Arşiv Araştırma ve Hafıza Merkezi’nin açılışına katılan Yeşil Sol Parti Mêrdîn Milletvekili Beritan Güneş, ‘Nagihan’ın mücadelesini, kalemini, hayallerini yoldaşları devraldı’ dedi

Güney Kurdistan’ın Silêmanî kentinde 4 Ekim 2022’de suikast ile katledilen Kürt akademisyen-gazeteci ve Jineoloji Araştırmaları Merkezi üyesi Nagihan Akarsel’in projesi olan “Kürt Kadınları Kütüphane Arşiv Araştırma ve Hafıza Merkezi” dünyadan çok sayıda kadının katılımıyla 24-25 Haziran’da Silêmanî’de açıldı. Kurmancî, Soranî başta olmak üzere İngilizce, Türkçe, Almanca, Farsça, Arapça ve daha birçok dilde 3 bine yakın kitap bulunuyor. Bir arşiv merkezi de olan kütüphane 11 kişilik bir yönetim kurulundan oluşuyor. Birçok ülkede arşiv çalışması yürütecek olan merkez çalışanları, topladıkları ürünleri bu merkeze taşıyacak.

Kütüphane açılışına katılan Yeşil Sol Parti Mêrdîn Milletvekili Beritan Güneş kütüphaneyi, önemini ve açılışını JINNEWS’ten Öznur Değer’e anlattı.

Erk zihniyeti rahatsız etti

Güneş, Akansel’in yaptığı çalışmalardan erkek egemen devletin dikkatini çektiğini ve bundan rahatsız olduğuna dikkat çekti. Güneş, “Nagihan arkadaş katledildiğinde bizler ve tüm dünya kadınları İran’da katledilen Jîna Mahsa Amînî’nin hesabını sormak için sokaklardaydı. Alanlarda, sokaklarda yükselen “Jin jiyan azadî” sloganı ile Jîna Mahsa Amînî’nin intikamını alıyorduk. “Jin jiyan azadî” sloganlarının yükseldiği günlerden birinde Silêmanî’den kara bir haber geldi ve Nagihan Akarsel’in evinin önünde katledildiğini öğrendik. Hem kadının gelişmesi hem de Jineolojinin ilerlemesi için çok önemli çalışmalar yürütüyordu. Bu slogan ve bu çalışma, erkek egemen zihniyetin de dikkatini çekmiş olacak ki, kütüphanenin tamamlanmasına izin vermediler. Jineoloji ve kadın üzerinde yürütülen çalışmaların bir şekilde önünü almak istediler”

Duygusal bir atmosfer

“İnsanın yüreğine ve zihnine dokunan bir atmosfer vardı” diyerek izlenimi anlatan Güneş, konuşmasını şöyle sürdürdü. “ “Jin jiyan azadî” felsefesiyle bir araya gelen dünya kadın örgütleri ve Kürt kadın hareketi, Nagihan’ın mirasını ve hayalini gerçekleştirdi. Bunu çok kutsal görüyorum. Atmosferi konuşacak olursak da, gerçekten insanın yüreğine ve zihnine dokunan bir atmosfer vardı. Bu kütüphane Nagihan arkadaşın mirası olduğu için duygusal bir atmosfer vardı. Ve her yerinde Nagihan varmış gibi hissediliyordu. Bir yerden çıkıp da kütüphane hakkında konuşacakmış gibi…”dedi.

“Jin jiyan azadî”çoğalacak

Açılışta öne çıkan konulara değinen Güneş, “Nagihan ve arkadaşlarının bıraktığı mirası ilerletmekti. O kütüphane açık kaldığı müddetçe, kadınlar kütüphaneye sahip çıktığı sürece Nagihan’ın yürüttüğü mücadele daha da büyüyecek. Kadınların sesi ve “Jin jiyan azadî” sloganı dünya sokaklarında daha çok yankılanacak. “Jin jiyan azadî” felsefesi ve Güney’de açılan kütüphane sadece Kürt kadınlar için değil, tüm dünya kadınları için açıldı. Kütüphanenin açılışının temel amaçlarından biri kadının kaybolan mirasına yeniden kavuşmasıdır. Açılan merkezde kadınlar, tarihsel süreç boyunca kadınların izini arayacak. Kadınların tarihte ne zaman, neden ve niçin ezildiğini, yok edilmek istendiğini araştıracaklar. Bu da sadece Kürt kadınları değil tüm dünya kadınlarını ilerletecektir” diye ifade etti.

Çalışmaları büyütmek

Kütüphane’nin kadın sorunlarını çözmek için önemli rol üsteleneceğini ifade eden Güneş, “Dünyada, Türkiye’de, Kurdistan’da çok sayıda kadın sorunu çözümsüz bırakılmak isteniyor. Kadın özgürleşmeden toplum özgürleşemez. Kadın özgürleşmeden, sorunlarımızı demokratik yollarla çözemeyiz. Kadın sorunu çok önemli. Bu kütüphane de kadın sorunlarını çözmek için çok önemli bir rol oynayacak. Tüm dünya kadınlarının gözü de bu kütüphane. Kütüphanenin çalışmaları kadın çalışmalarını daha da büyütecek” diye belirtti.

Eril zihniyet boşa çıktı

Akarsel’i katleden eril-militarist zihniyetin bir kez daha kadınlar tarafından boşa çıkarıldığını söyleyen Güneş, “Nagihan arkadaşın, kadın mücadelesi için yakılan ateşi yükselteceğini, kadınlar için, kadın sorunları için bir örgütlülük oluşturacağını biliyorlardı. O nedenle de kütüphanenin açılmasının önüne geçmek istediler. Ancak kadınlar buna karşı çok güçlü bir mesaj verdiler. Bütün baskı ve zulümlere karşı kadınlar, bırakılan mirasa sahip çıkacaklar” dedi.

Kadın tarihini jineoloji yazacak

Erkek aklıyla yazılan kadın tarihinin Kürt kadınlarının öncülüğünde değişeceğini söyleyen Güneş, “Şimdiye kadar kadın tarihi erkek eliyle yazıldı. Sadece kadının tarihi değil, kadının yaşamı da erkek eliyle yazıldı. Toplum da erkek zihniyeti, düşüncesi ve duygusu tarafından inşa edildi. Kadın ise erkek tarafından yaratılan bu yaşamda kendine mücadele ve değişim alanı inşa ediyor. Bu merkez de öyle bir merkez olacak. Kadının çalınan, kaybolan tarihini yeniden yazacak. Kadının toplumsal, sosyal, yaşamsal ihtiyaçlarını yeniden inşa edecek. Yeniden ve yeni bir kadın kimliği, yeni bir kadın tarihi yaratacaklar. Kürt kadınlar öncülüğünde inşa edilecek bu yeni yaşam tüm dünya kadınlarını da etkileyecektir” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

MÊRDÎN

#Nagihanın #ruhu #sinmişti

EN SON EKLENENLER