Rojava’da halklar Newroz’u kutladı

Rojava’da Newroz ateşini yakan binler, PKK Lideri Abdullah Öcalan için ‘özgürleştireceğiz’ mesajı verdi

Rojava’nın birçok kentinde Newroz ateşi yakıldı.

Minbic

Minbic ve kırsal bölgelerden gelen siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, askeri kurum üyeleri, kanaat önderleri ve yüzlerce yurttaş, Newroz’un kutlandığı kentin güneybatısındaki Tewq Xelil köyüne akın etti. Saygı duruşunun ardından Newroz ateşi, Meha El Ebdullah, Mehna Belûk, Kewser Hemo ve Fatima Mihemed adındaki şehit anneleri tarafından yakıldı ve barış sembolü olan güvercinler uçuruldu.

Hesekê

Demokratik Suriye Meclisi çatısı altındaki siyasi parti temsilcileri, Kürt ve Arap toplumunun kanaat önderleri Hesekê’de “Newroz ruhuyla Önder Apo’yu özgürleştireceğiz ve işgali yeneceğiz” şiarıyla Newroz ateşini yaktı.

Derazor

Dêrazor’un doğu kırsalındaki yurttaşlar, Newroz’u kutladı. Kutlamada, Newroz’un birleşenlerin birliği ve halkların kardeşliği bayramı olduğu belirtildi. Sivil ve askeri kurum üyeleri, aşiretlerin kanaat önderlerinin de aralarında bulunduğuu yüzlerce yurttaşın katılımıyla  Hecîn beldesi meydanında kutlanan Newroz, QSD bayrakları, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın ve “Kadın savaşçıların iradesiyle DAİŞ’i yendik ve onların iradesiyle işgali yeneceğiz” yazılı pankartlarla süslendi.

Kaynak: MA

#Rojavada #halklar #Newrozu #kutladı

EN SON EKLENENLER