Türkay: Encü’ye saldıran polis kaburgamı kırdı

Ferhat Encü’ye tokat atan polisin kendisinin de kaburgasını kırdığını belirten HDP Kadıköy İlçe Eşbaşkanı Koray Türkay, bu polislerin ‘Soylu’nun ekibi’ olduğunu söyledi

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit ve hasta ve infazları yakılan tutukluların serbest bırakılması için dün İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yapılan yürüyüş esnasında Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü Eşbaşkanı Ferhat Encü’ye polis önce hakaret etti, ardından ise tokat attı.

Aynı polisin 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Kadıköy’de yapılan mitingde HDP Kadıköy İlçe Eşbaşkanı Koray Türkay’ın ise kaburgasını kırmıştı.

Kaburgalarımı kırdı

Encü’ye saldıran polisin kendisinin de kaburgasını kırdığını söyleyen Türkay, “1 Eylül Kadıköy’de Dünya Barış Günü’nde kadın arkadaşlarımızı alana girmeye çalışırken polis saldırdı. Biz de alandan çıkıp kadın arkadaşlarımızın yanına gitmeye çalıştık. Ben de saldırıya müdahale ettim. Orada Güvenlik Şube Müdürü Hanifi Zengin ile birlikte bu adını bilmediğimiz polis bana saldırdı. Ve gözaltı aracının arka tarafında işkence yaptı. Özellikle beni boğmaya çalıştı. Tişörtümü yırttı. Tişörtü ip olarak kullanarak yaka kısmıyla boğazımı sıkmaya başladı. Ellerim arkadan kelepçeli bir şekilde beni boğazımdan sıkmaya devam etti. Bir süre sonra direnmeye mecalim bile kalmayınca bıraktı. Ölmeye yakın bıraktı. O gün benim hem kaburgamı kırdı hem de bu işkenceci polis beni o gün öldürmeye teşebbüs etti.”

Soruşturma açılmadı

Yaşananların ardından Zengin, polis Ayhan Karaduman ve kendisine işkence eden polis hakkında şikâyette bulunduğunu belirten Türkay, işkence ile kaburgasının kırık olduğuna dair rapor aldığını söyledi. Rapor ile birlikte suç duyurusunda bulunduğunu aktaran Türkay, halen bir soruşturmanın açılmadığını ifade etti.

Amaçları korku iklimi yaratmak

Encü’ye tokat atan polisin, Zengin’in ve Karaduman’ın içinde bulunduğu ekibin Soylu’ya bağlı olduğunu ve amaçlarının seçim süreçlerinde korku iklimi yaratmak olduğunu söyleyen Türkay, “Bunların amacı halkı sindirmek. Geçtiğimiz seçim Sedat Peker’e verilen korku iklimi yaratma görevi bu sefer bu ekibe verildi” diye belirtti.

HABER MERKEZİ

#Türkay #Encüye #saldıran #polis #kaburgamı #kırdı

EN SON EKLENENLER