10 Ekin anması: Kimin canımıza kastettiğini biliyoruz

Gar Katliamı anmasında konuşan 10 Ekim-Der Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, ‘Katilleri tanıyoruz ve kimin canımıza kastettiğini biliyoruz’ vurgusu yaptı

DAİŞ’in bombalı saldırısı sonucunda 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Garı’nda 104 kişinin hayatını kaybettiği saldırının 93’ncü ayında katliamın yaşandığı meydanda anıldı. 10 Ekim Barış Derneği’nin (10 Ekim-Der) katliam yerinde gerçekleştirdiği anmaya, 10 Ekim ve Suruç katliamlarında hayatını kaybeden ve yaralananların yakınları katıldı.

Hukuk mücadelemiz tarihe geçecek

Açıklamada konuşan 10 Ekim-Der Yönetim Kurulu Üyesi İshak Kocabıyık, gerçek faillerin ortaya çıkarılmasıyla yaslarının son bulacağını belirterek, “Buraya katliamı unutturmayacak bir anıt dikeceğiz” dedi. Daha sonra 10 Ekim, Suruç ve Sivas katliamlarında hayatını kaybedenlerin anısına saygı duruşu yapıldı. 10 Ekim-Der Başkanı Avukat Mehtap Sakinci Coşgun da, 94 aydır adalete erişemediklerini kaydederek, “Bugün Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürdürdüğümüz hukuk mücadelesi er ya da geç tarihe geçecek. Bu mücadeleden bir adım geriye gitmedik ama 500’e yakın talebimiz de kabul edilmedi” dedi.

Halkın iradesi uygulanmıyor

Coşgun, 8 Eylül’de yapılacak duruşmaya katılım çağrısında yaparak, “Katilleri tanıyoruz ve kimin canımıza kastettiğini biliyoruz. Ama Ankara, Suruç ve Diyarbakır katliamlarında da cezasız bırakma iradesini gördük. Suruç katliamı aydınlatılmadığı için yaşanan büyük katliamın savunucuları olmak zorunda kaldık” ifadelerini kullandı. Yerel seçimler arifesinde olunduğunda dikkat çeken Coşgun, “Bir önceki seçimde tek sorun eski başkan olarak gösterildi ama halkın iradesi hala uygulanmıyor. Bu iradenin uygulanması gerekir. Verilen sözlerin tutulmasını talep ediyoruz. Tutulmadığı takdirde de yeni fikirlerin derneğimiz üzerinden yapılacağını dile getiriyoruz” diye konuştu.

ANKARA

#Ekin #anması #Kimin #canımıza #kastettiğini #biliyoruz

EN SON EKLENENLER