Kuzey ve Doğu Suriye’de çocuklar için uluslararası kuruluşlara çağrı

Efrîn ve Şehba Kantonu Toplumsal İşler Kurulu Dünya Çocuk Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Suriye krizini sona erdirerek çocuklara barışçıl ve sağlıklı bir yaşam sağlamak için ilgili kuruluşlara çağrı yaptı

Kuzey ve Doğu Suriye’de Efrîn ve Şehba Kantonu Toplumsal İşler Kurulu, 1 Haziran Dünya Çocuk Günü dolayısıyla Şehba Kantonu’na bağlı Fafînê ilçesindeki şehitlikte sivil toplum örgütlerinin de katılımıyla basın açıklaması yaptı.

Açıklamaya katılan yurttaşlar, Türkiye’nin saldırıları sonucunda Til Rifet ve Aqîbê köyünde katledilen çocukların resimlerini taşıdı. Burada Efrîn ve Şehba Kantonu Toplumsal İşler Kurulu’ndan Rustem Yûsif, açıklama yaptı. Açıklamada, Türkiye’nin saldırılarıyla karşı karşıya kalan Efrînli çocukların ve Şehba’daki zorla yerinden edilen çocukların durumuna dikkat çekildi.

Efrîn’de 76 çocuk yaşamını yitirdi

UNICEF’in Efrîn’e yönelik saldırılarda yaşamını yitiren çocuklara ilişkin yayınladığı bilançoya işaret edilen açıklamada, “Bilançoya göre, 14’ü mayın ve savaş kalıntılarının patlaması sonucu olmak üzere toplam 76 çocuk yaşamını yitirirken 330 çocuk da yaralandı. Saldırılar sonucunda ağır yaralanan çocukların bazıları engelli kalırken bazıları da top atışları ve savaş uçaklarının şiddetli sesinden aşırı korkması sonucunda psikolojik sorunlar yaşadı” ifadeleri kullanıldı.

İlgili kuruluşlara çağrı

Açıklamada, “Çocuklara karşı işlenen suçlara ortak olan uluslararası toplumun çocukların kanında parmağı vardır” denilerek Suriye krizini sona erdirmek, çocuklara barışçıl ve sağlıklı bir yaşam sağlamak için çocuk haklarıyla ilgili yasal ve insani kuruluşlara çağrı yapıldı.

HABER MERKEZİ

#Kuzey #Doğu #Suriyede #çocuklar #için #uluslararası #kuruluşlara #çağrı

EN SON EKLENENLER