‘Laik eğitim, ekmek, su, hava kadar önemli’

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, milyonlarca çocuğun eğitimini, okuyacakları kitapları ve derslerin işlenişini belirleyecek müfredat taslaklarını açıklaması yeni tartışmaları da beraberinde getirdi.
Yeni müfredata göre, lise son sınıf biyoloji kitaplarından Darwin’in evrim konusu çıkarılırken, imam hatip ortaokulları için hazırlanan temel dini bilgiler dersi kapsamında cihat konusu da işlenecek. Ders kapsamında imam hatip ortaokullarında 7. sınıflarda okutulacak kitaplarda,  ‘cihat’ kavramı, temel hak ve özgürlükler ve vatan sevgisi konularıyla birlikte ele alınacak. 8. sınıf “Allah’a kulluk ve ibadet” ünitesi başlığı altında ise “Allah yolunda mücadele: Cihat” konusu başlı başına işlenecek.

Eğitim müfredatına Alevi Bektaşi Federasyonu’ndan tepki geldi. Bileşenler adına yazılı bir açıklama yapan Federasyon Genel Başkanı Muhittin Yıldız,  “Laik bir toplum yaratmak gerekirken, yoksul kesimin çocuklarını imam hatip ve kur-an kurslarına terk etmek, toplum çelişkilerini büyütmektir” dedi.

 

“BİLİMİN YERİNİ DİNİ BAYRAMLAR ALIYOR”

Açıklamada, MEB’in yeni müfredat taslaklarına ‘zorunlu din dersleri ile oruç tutan tutmayan, namaz kılan kılmayan, İslam’ın kendilerine göre gereğini yapan yapmayan ayrımına, yeni müfredatla evrime inanan inanmayan, hayatın varoluşuna inanan inanmayan ayrımının  eklendiği belirtildi.

“Eğitimde sadeleştirme adı altında ‘İlkokul Ortaokul Lise taslak Müfredatı’ ile “içerik kısaltıldı” savunmasını samimi bulmayan Yıldız “Bilimin yerini dini bayramlar, dini günlerde yapılan hazırlıklar, bayramlaşma, 15 Temmuz Darbe günü çocuklara anlatılacak konular  aldı. Bu topluma dayatılıyor” dedi. Yıldız, “Oldu bitiyle hazırlanan müfredat bilimsel, demokratik, laik ve toplumsal içerikten yoksun görüntü vermektedir” ifadesini kullandı.

“MÜFREDAT TASLAĞI BÜTÜN PAYDAŞLARLA HAZIRLANMALI”

““Müfredata ilişkin görüşlerinizi internetten paylaşın” denilmesine de tepki gösteren ABF Başkanı Muhittin Yıldız, bu durumu ciddiyetsizlik olarak nitelendirdi.
“Müfredatı askıya çıkarma kurnazlığından vazgeçin!” çağrısında bulunan Yıldız şunları dile getirdi:

“Eğitim yaşama hazırlık değil, yaşamın ta kendisidir. Yaşamla özdeştir. Laik ve bilimsel olmalıdır. Eğitim tamamen bilimselleştirilemezse, gelecek nesillerde kurulacak olan ülkeyi kalkındırma durumu başarılı olamayacaktır. Üretken bir toplum olmaktan çıkılacaktır.”

“DİNDAR VE KİNDAR MÜFREDATI KABUL ETMİYORUZ”  

Laik eğitimin ekmek, su, hava kadar gerekli ve zorunlu olduğunu söyleyen Yıldız ” Aleviler olarak ileride bize düşmanca yaklaşım ihtimali olan dindar ve kindar nesil eğitimini ve yeni müfredatı kabul etmiyoruz” dedi.
Yıldız, “Yürürlüğe girmesi gereken müfredatın toplumun çeşitli kesimlerden eğitimcilerin ve bilim adamlarının ortaklaşa bir çalışmayla ortaya çıkartılması gerekmektedir. Türkiye de bilimsel ve laik bir eğitimin asıl şimdi tam zamanıdır” ifadesinde bulundu.

EN SON EKLENENLER