Mimarlık Ödülü’ne laik görülen TBMM Camii yıkılıyor mu?

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş, dünyanın en saygın ödülü olarak adlandırılan “Ağa Han Mimarlık Ödülü”ne laik görülen TBMM Camii’nin yıkılacağına dair bilgi aldıklarını belirterek, iktidarın yeni dönemde bilimi, sanatı, estetiği ve mimariyi devre dışı bırakan yeni hikâyeler peşinde olduğunu söyledi.

TBMM ana binasının karşısındaki halkla ilişkiler binalarının yıkılmasından sonra Meclis Camii’nin de yıkılması gündeme geldi. 2014 yılından bu yana konunun takipçisi olan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş, TBMM Camii’nin yıkılacağına dair bilgi aldıklarını söyledi.

‘İKTİDAR YENİ HİKAYELER PEŞİNDE’

Dünyanın en saygın ödülü olarak adlandırılan “Ağa Han Mimarlık Ödülü”ne laik görülen TBMM Camii’nin yıkılacağı iddialarına ilişkin konuşan Karakuş, iktidarın yeni dönemde bilimi, sanatı, estetiği ve mimariyi devre dışı bırakan yeni hikâyeler peşinde olduğunu belirtti. Caminin daha önce mahkeme kararı ile tescil ettirildiği bilgisini de paylaşan Karakuş, “Siyaset bu camiyi yıkmak istediği için caminin tescil kararı bir üst mahkeme tarafından kaldırıldı” dedi.

‘NİYE İBADETE AÇMIYORSUNUZ?’

İktidarı konuya dair ciddi bir açıklama yapmamakla suçlayan Karakuş, konunun gündeme gelmesi ardından iktidarın sarf ettiği “Hayır biz o camiyi yıkmayacağız” söylemine inanmadıklarını belirtti. Karakuş, “Fakat biz biliyoruzki, caminin yıkım kararı verildi. Maden yıkmayacaksanız o zaman niye camiyi ibadete açmıyorsunuz. Bu cami aylardır ibadete kapalı” şeklinde tepki gösterdi.

İktidarın camiye yıkmakta amacının geçmişe dair izleri silme olduğunu kaydeden Karakuş, iktidarı tarihi eserlerin kişiliğini değiştirmekle suçladı. Karakuş, şöyle devam etti: “TBMM Cami gösterişliği ifade etmeyen bir yapı da olduğu için onların hedefinde. Onların istediği cami anlayışı kocaman kocaman cami anlayışı. Bunların estetikten anladıkları şey Melih Gökçek’nin Anka Park’taki metal yığınları.”

EN SON EKLENENLER