Şerzan Kurt’u vuran polisler yine özgür

ŞERZAN KURT DAVASI ERTELENDİ
Muğla’da polis kurşunuyla öldürülen 21 yaşındaki üniversite öğrencisi Şerzan Kurt ile ilgili yeniden görülmeye başlanan davanın ikinci duruşmasında sanık polisin tutuklanma talebi reddedildi. Duruşma öncesi yüzlerce kişi davaya destek olmak için, duruşmanın görüldüğü Eskişehir Adliyesine yürüdü. Grup, duruşma boyunca adliye önündeki eylemini sürdürdü.

Duruşmaya Şerzan Kurt’un babası Ömer Kurt, HDP Muş Milletvekili Demir Çelik, Şerzan’ın üniversite arkadaşları ile öğrenciler katıldı. Duruşmada müdafii avukatlar, Kurt’a ateş açarak ölümüne sebep olan sanık polis Gültekin Şahin’in tutuklanması talebinde bulundu. Ancak mahkeme heyeti, avukatların bu talebini reddederek, duruşmayı 24 Aralık tarihine erteledi.

Duruşmanın ardından Şerzan Kurt’un babası Ömer Kurt, bir açıklama yaptı. Eylemde tüm kontrollerin polisin elinde bulunduğunu, ona rağmen polisin silahını çekerek Şerzan’ı vurduğunu belirten baba Kurt, adaletin tecelli etmesi gerektiğini ifade etti. Kurt, “Eğer adalet tecelli etmezse oğlumu öldüren polis ve arkasındaki güçler öldürmeye devam edecekler.” diye konuştu.

HDP’li Demir Çelik ise, 90 yıldır kemalist ve militarist düşünceden uzaklaşamayan devletin insanları öldürmeye devam ettiğini söyleyerek, üniversitelerde yüzlerce öğrencinin katledildiğini ve tutuklandığını ifade etti.

Kurt’un arkadaşlarından Ali Tandır da öğrenciler adına bir açıklama yaptı. Tandır, “Yaşanan bu son gelişme, kamuoyunda Şerzan Kurt davasına yönelik dikkatin daha da yoğunlaştırılması gerektiğini açıkça ortaya koymuştur. İktidar yetki verip cezasızlık teşvik ediyor. Kolluk güçleri çocuklarımızı kardeşlerimizi öldürüyor.” Diye konuştu.

EN SON EKLENENLER