‘İstanbul’daki tek kadın/ana ziyareti yıkılmak isteniyor’

İstanbul’un Esenler ilçesinde bulunan Ana Meryem Ziyareti yıkılmak isteniyor.

İstanbul’un Esenler ilçesine bağlı Tuna Mahallesi’nde bulunan Ana Meryem Ziyareti AKP’li Esenler Belediyesi tarafından yıkılmak isteniyor.

İstanbul Esenler’de bulunan Ana Meryem  ziyareti, geçmişten günümüze ölgede yaşayan Alevi-Bektaşi toplumunun ziyaretgahı olmıştur. Bölgede yaşayan Aleviler bu ziyarette dilek dileyip adaklarını kesmektedirler. Ayrıca ziyaret İstanbul’daki tek kadın/ana ziyareti olarak da önem taşıyor. AKP’li Esenler Belediyesi ise ziyaretgahı yıkmaya hazırlanıyor. Yıkıma karşı 05.12.2021 Pazar günü (yarın) saat 13:00’de Esenler Ana Meryem Ziyareti önünde basın açıklaması yapılacak.

Demokratik Alevi Dernekleri’nin (DAD) çağrısıyla yarın Esenler’de  ziyaretin yıkılmaması için Ana Meryem Ziyareti önünde basın açıklaması yapılacak. Basın açıklamasına çağrı olarak yayınlanan yazılı metinde şu ifadeler yer aldı:

“Esenler Tuna mahallesinde bulunmakta olan Ana Meryem Ziyareti bu bölgede yaşamakta olan Alevi Bektaşi toplumunun geçmişten günümüze ziyaretgâhı olmuştur ve canlar burada dilek dileyip, adaklarını kesmektedirler. AKP’li Esenler Belediyesi ise bunca zamandır sayısız defa vermiş olduğumuz dilekçe ve beyanlarımızı hiçe sayarak, türbenin korunması, restorasyonu ve bulunduğu alana kurban kesim yeri ve aşevi inşası talebimizi reddetmiştir. Hatta yetmemiş bölge halkının niyaz yeri olan Ana Meryem Ziyareti’nin, İstanbul’daki tek kadın/ana ziyareti olma özelliğine haiz olan, yıkılması için alçakça girişimlerde bulunmuştur. Ziyaretin bulunduğu alanı gasp etmek adina telle koruma altına almış olduğumuz bölgeye bir gece ansızın konteyner yerleştirmiştir. Evvelden ahire nükseden bu asimilasyon politikasına nasıl ki zamanında Pirlerimiz baş eğmemişse, bugün bizler de onlardan almış olduğumuz ıkrarla boyun eğmeyiz. Ali yardımcı Xızır yoldaşımız ola, gerçeğin demine Aşk ile..”

Alevinet İstanbul

EN SON EKLENENLER