Bêzar Dağı yerle bir ediliyor

29 yıl önce kimyasal silahla bombalanan Bêzar Dağı, bu kez Cengiz Holding’le yağmalanıyor

AKP iktidarının çeperinde öne çıkan ve 5’li çete olarak anılan şirketlerden biri olan Cengiz Holding Bêzar Dağı’nı zeehirleyip yerle bir ediyor. Cengiz’e bağlı Eti Bakır, 2012 yılından bu yana Semsûr’un (Adıyaman) Bêzar Dağı ile Celîkan (Çelikhan) ilçesi arasında bulunan alanda altın arama çalışmaları yürütüyor. Bakır madeni ve altın aramayı da içeren arama çalışmaları kapsamında birçok tesisin kurulduğu dağlık alan, adım adım yıkıma uğratılıyor. Semsûr merkeze bağlı doğası en fazla talan edilen kırsal mahallelerin başında gelen Bûkan ve Qarikan, yaz mevsimi gelmeden yeşile bürünen doğal yaşam kurumuş durumda.

Yaşam zehirleniyor

Maden arama ve işletilmesi için inşa edilen barajlar nedeniyle Cêlikan ilçesine bağlı onlarca kırsal mahallenin yolları köstebek yuvasına döndü. Mereş merkezli deprem nedeniyle kent merkezinin büyük çoğunluğunun enkaza dönüştüğü Semsûr, maden ve baraj çalışmalarıyla tahrip edilmeye sürüdürülmekte. Mezopotamya Ajansı’ndan Mahmut Altıntaş’ın haberine göre maden çalışmaları kapsamında kurulan izabe tesisi ve atık havuzları nedeniyle, Bêzar Dağı çevresinde yaşayan halkın buradan yayılan ağır metallerden zehirlenip hastalıklarla karşı karşıyalar. Toprağa ve suya karışan siyanürü de içeren ağır metaller, çeşitli hastalıklara ve ölümlere neden olmaya devam ediyor.

Doğa dostlarına çağrı

29 yıl önce kimyasal bombalarla bombalanan Bêzar Dağı’nda 6’sı PKK’li 28 kişi yaşamını yitirmişti. 29 yıl önce kimyasal silah ile hedef alınan coğrafya, şimdi de maden çalışmaları nedeniyle talan ile karşı karşıya. Semsûr merkeze bağlı Qarikan köyünde yaşayan Yusuf Çıtrık adlı yurttaş maden çalışmaları sonucunda yaşanan doğa talanını isyan ediyor. Ekolojistlere çağrıda bulunan Çıtrık, “Bêzar Dağı’nın içine doğru 500 metreyi bulan tüneller açılmış, her yanı delik deşik edilmiş durumda. Doğanın kimyası bozuldu. Sadece bir şirketin kazancı için doğa tahrip edilirken, amaç bölgeyi insansızlaştırmak. Gün geçtikçe doğanın maruz kaldığı tahribat daha çok göz önüne çıkacak. Bizim isteğimiz doğanın korunması. Bütün ekolojist ve kendine demokratım diyenlere çağrımdır; buna karşı harekete geçin ve doğa talanının önünü kesin. Biz doğamıza karşı yapılan bu talanı kabul etmiyoruz” dedi.

SEMSÛR

#Bêzar #Dağı #yerle #bir #ediliyor

EN SON EKLENENLER